Головні новини

Ахметов продовжує поглинати українську енергетику. Купили ще два обленерго

На початку січня ДТЕК оголосив, що купує у російської групи VS Energy два обленерго: «Київобленерго» та «Одесаобленерго». За моєю інформацією ціна покупки складає 250 млн. дол.: 180 млн. дол. за 94% акцій «Київобленерго» та 70 млн. дол. за 68% «Одесаобленерго».

Це наступна серія поглинання Ахметовим української енергетики після покупки на приватизації 25% державних акцій у 5-ти енергетичних компаній у серпні 2017 року. Там лише акції «Дніпрообленерго» були продані за ринковою ціною. Акції решти 4-х компаній («Київенерго», «Донецькобленерго», «Дніпроенерго» та «Західенерго») було продано за явно заниженою ціною – суттєво дешевше, аніж проводилася приватизація при президенті Януковичу.

Альо приватні «Київобленерго» та «Одесаобленерго» оцінені дорого. Тобто, їх акціонери, російські бізнесмени Воєводін (авторитетний лідер лужниковської групи), Гіннер (президент ФК ЦСКА) та Бабаков (депутат Держдуми РФ, що голосував за анексію АР Крим) отримають 250 млн. дол.

У 2013 році VS Energy купили акції «Київобленерго» за 90 млн. дол. Сьогодні їх продають за 180 млн. дол. Отже, заробили на цих угодах дохідність понад 100% (у доларах) за 6 років. Як бачимо, це для європейського бізнесу Україна є проблемним ринком, а російські бізнесмени тут гарно заробляють.

70 млн. дол. за 68% «Одесаобленерего» – це також багато, враховуючи, що у березні Фонд держмайна виставляв дежавний пакет 25% акцій цього обленерго на продажу за ціною 5 млн. дол. (тобто 68% = 15 млн. дол). Якщо вже держава згодна із цієї угодою, то варто і свої акції продати по аналогічній високій ціні. У держави є багато важелів, щоб це зробити, але за умови, що відповідні політики/чиновники діють у державних інтересах, а не у своїх приватність.

Але Ахметов не просто так нічого таким щедрим партнером. Ще на початку 2016 року ДТЕК був банкрутом, борги якого торгувалися по 35% від номіналу. Альо потім йому придумали формулу Роттердам+ і штучно підняли усім тарифи. Тобто, кінцевими платниками за ці покупки є всі українці. Схемою Роттердам+ було знято із споживачів понад 35 млрд. грн. Навіть після усіх відкатів на руках залишилося багато кешу, який можна відправити на нові покупки та подальшу монополізацію енергетики.

Фактично у цій покупці між російсько-українськими олігархами спрацювало правило із 90-х: «Серед злодіїв все має по-чесному, а лохи повинні платити».

Ця покупка має «плюси» і для Ахметова. Із покупкою обленерго вони отримують політичний вплив у Одеській та Київській областях. Також отримують додаткову монополізацію ринку постачання електроенергії (збір грошей із споживачів). А також – додатковий інтерес у лоббізмі РАБ-тарифів.

У дурнях залишається лише український споживач, який заплативши підвищені тарифи, але не отримав енергетичної незалежності, не отримав кращої якості послуг, енергетики та шахтарі не отримали відповідної вищої зарплати. Просто тарифні за гроші споживачів олігарх докупивши ще два обленерго.

За моєю інформацією, після закриття цієї угоди готується ще одна угода. ДТЕК планує поглинути і решту 5 обленерго, що залишаються у власності росіян. Таким чином, під контроль Ахметова перейдуть «Херсонобленерго», «Кіровоградобленерго», «Житомиробленерго», «Чернівціобленерго», «Рівнеобленерго».

Сьогодні ДТЕКу належить 15% всіх розподільчих електричних мереж (120 тис. км), із покупкою ще двох обленерго у власності буде 25% усіх роздрібних мереж (208 тис. км.). А після поглинання решті 5 обленерго у власності буде 42% всіх українських розрібних електричних мереж або 344 тис. км.

Вже сьогодні обленерго ДТЕК контролює передачу та збут 37% всієї електроенергії. Після покупки ще двох обленерго ця частка виростає до 48%. А після поглинання ще 5 обленерго ДТЕК контролюватиме 57% всієї передачі та збуту електроенергії. Це безпрецедентна ситуація, коли один олігарх отримує у власність таку кількість мереж, які є елементом критичної інфраструктури (газові мережі є у державній власності і лише у користуванні у облгазів).

Таким чином, ми вже маємо:

– монополізацію ринку у сегменті енергетичної сировини, 85% видобування всього українського вугілля належить ДТЕКу Ахметова,

– монополізацію сегмента виробництва електроенергії. 80% усіх вугільних електростанцій (без цих станцій неможливе проходження зими),

– а тепер відбувається монополізація мереж та роздрібного сегменту, коли біля 50% передачі та постачання електроенергії буде також у руках ДТЕК.

Утворюється «ідеальна» монополізована вертикальна інтеграція. І якщо від монополізації у виробництві електроенергії ще можна врятуватися імпортом електроенергії, то від монополізації у приватних руках електричних мереж так не врятуєшся.

Сам Антимонопольний комітет Терентьєва-Ніжнік (запамятайте ці прізвища, які кришують монополію) у кінці грудня вже виписали ДТЕКу індульгенцію на подальшу монополізацію енергетики.

Що значать для споживача такі новини?

Коли ДТЕК скупивши вугільні шахти та вугільні електростанції, то тарифи вугільних електростанцій стрімко виросли. Стали в 3 рази вищі від тарифом атомних станцій, на 75% вищими від тарифів у Росії та на 40% вищими від таких тарифів у Європі. Коли замість Клюєва тему «зелених» тарифів очолив ДТЕК Ахметова, то надвисокі сонячні «зелені» євротарифи тепер дають окупність 4 рокі (за Клюєва було 5,5-6 років). Неважко спрогнозувати, що буде з тарифами обленерго, а вміти «мотивувати» чиновників та політиків – це фірмовий стиль ДТЕКу Ахметова.

Чесно кажучи, я не міг уявити, коли 5 років тому виходив на Революцію Гідності, що лідери Майдану, які прийшли до влади на таких трагічних подіях, будуть так управляти державою. Будуть продавати не тільки пам’ять тих, хто загинув на Майдані і на фронті. Але й майбутнє і тих, хто підтримував Майдан.

«>

14.01.2019
12:29
Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Популярные новости

To Top