Новини Корупції

Бахматюк пробив дно в борговій ямі. Розслідування

 

Фонд гарантування вкладів і НБУ беруть одна за одною принципові перемоги в судах над самим великим аграрним боржником України – Олегом Бахматюком. Схоже, що дуже скоро його майно холдингу Ukrlandfarming буде пущена з молотка.

«Справжні західні кредитори або інвестиційні банкіри націлені на холодний результат: якщо вони можуть видавити з Бахматюка хоча б трохи більше, ніж те, що є зараз, вони будуть до кінця вести переговори» – так власник Ukrlandfarming Олег Бахматюк прокоментував свої непрості відносини з кредиторами у лютому цього року в інтерв’ю ІА «Інтерфакс-Україна».

Суть цих відносин досить банальна: Бахматюк, за його ж власними словами, узяв $2 млрд кредитів і вклав їх на території України, «побудувавши те, що до нас ніхто не будував». Мається на увазі, очевидно, агрохолдинг Ukrlandfarming – єдиний у своєму роді, судячи з опису на його сайті. Адже там вказано, що Ukrlandfarming якимось тільки йому відомими чином володіє 570 тис. га землі, хоча насправді вся ця земля йому не належить, а лише орендується у пайовиків, як це роблять всі агрохолдинги України.

Витративши мільярди доларів позикових коштів, Бахматюк дійсно побудував колоса, проблема тільки в тому, що борги він фактично не повертає, і за багатьма ознаками сильно нагадує бовдур, бачений колись уві сні правителем Вавилона.

«Бахматюк у своєму інтерв’ю сам визнає, що його заборгованість перед банками та іноземними інвесторами перевищує вартість компанії. А якщо у вас боргів більше, ніж активів, то ви хто? Банкрут! Нашому ринку треба навчитися вживати це слово»- так в свій час описала суть екс-глава НБУ Валерія Гонтарєва. Завдяки їй з ринку були виведені банки Бахматюка – VAB «Фінансова ініціатива», видали структурам з орбіти свого акціонера, за даними, близько 28 млрд грн.

«У VAB таких кредитів було 70%, у Фінансовій ініціативі – 96%. Це не тільки позики «Укрлендфармингу»: там же величезна кількість компаній, пов’язаних з акціонером», – зазначила вона.

Будучи фактичним банкрутом, боржник не просто зберіг гарну міну при поганій грі – йому кілька років вдавалося зв’язувати руки опонентам з допомогою славляться своєю непідкупністю українських судів і справедливістю – державних виконавців Міністерства юстиції України, на чолі якого знаходиться хороший друг Бахматюка Павло Петренко.

Ну і, звичайно, не можна не згадати судових експертів, які роками проводять експертизу ринкової вартості майна, яке намагаються стягнути кредитори Бахматюка, але ніяк не можуть завершити. І часто так відбувається з-за того, що компанії Бахматюка просто не платять за експертизу, як це сталося у справі № 910/13550/17 за позовом НБУ до «Станіславської торгової компанії» Бахматюка.

Багато в чому завдяки цим та іншим «контраргументам»господареві Ukrlandfarming вдавалося успішно «відтягнути кінець». Але, судячи з останніх подій, запас міцності Бахматюка вичерпався. Робити такі висновки дозволяє аналіз серії судових рішень, що зафіксували його розгромну поразку в принципових битвах, в тому числі, на своєму полі.

У листопаді на малій батьківщині Бахматюка господарський суд Івано-Франківської області задовольнив позов VAB Банку, що знаходиться під управлінням ФГВФО, до Івано-Франківському м’ясокомбінату – одному з ключових м’ясопереробних активів Ukrlandfarming.

Суд звернув стягнення на цілісний майновий комплекс підприємства, розташований на вул. Симона Петлюри в Івано-Франківську, який був переданий в іпотеку банку в 2012 році. У цій справі, як і в багатьох інших, було рішення про проведення судової експертизи з ініціативи м’ясокомбінату Бахматюка, який потім відмовився його оплачувати, але в підсумку це йому сильно не допомогло. І коли рішення суду вступить в законну силу, майно Ukrlandfarming буде продано з молотка на відкритих торгах.

На те, що це не випадковість, а закономірність, вказують і інші рішення судів. Так, у жовтні госпсуд Черкаської області задовольнив позов НБУ до інвестиційної компанії «Агросоюз-РП» і стягнув майновий комплекс Мліївської птахофабрики. Майже одночасно госпсуд Дніпропетровської області за позовом того ж Нацбанку стягнув майновий комплекс Жовтоводського мясопродкомбината. Обидва активу повинен бути виставлені на відкриті торги (перший – за стартовою ціною в 70 млн грн, по другому ціна буде визначена пізніше) в рахунок часткового погашення боргу банку Бахматюка «Фінансова ініціатива» перед НБУ на суму понад 2,1 млрд грн.

Далі – більше. 15 листопада госпсуд Київської області за позовом НБУ стягнув майновий комплекс ТОВ «Птахофабрика Київська» в Пухівці (Броварський район) площею 126 тис. кв. м в рахунок вже згаданого боргу неплатоспроможного банку Бахматюка перед НБУ.

Як і «Агросоюз-РП», іпотекодавець оформлений на третіх осіб – номінальних директорів з Кіпру.

Серед них виділяється партнер кіпрської юрфірми Nasos A. Kyriakides & Partners Насос Куриакидес, на якого була записана ціла розсип структур, які «не мають відношення до Бахматюку». У тому числі донедавна серед них значився безперечний чемпіон по висвітленню діяльності Бахматюка у виключно позитивному світлі – газета «Ділова Столиця», яку видає акціонерне товариство «Картель».

Перераховані суди – лише видима частина айсберга. Захист Бахматюка розсипається по всіх фронтах, від Києва до Ужгорода (в кінці листопада господарський суд Закарпатської області розпорядився пустити з молотка що входить в Ukrlandfarming Берегівський м’ясокомбінат).

Розповідає про ці події Бахматюк «справжнім західним кредиторам або інвестиційним банкірам», яким він має гроші, достовірно невідомо. Але те, що відбувається зараз нагадує «ефект доміно», майже не виникає сумнівів. І шансів виграти в цій партії у Бахматюка, схоже, не залишилося.

Андрій Федоров, Національне бюро розслідувань України

Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Популярные новости

To Top