Головні новини

Добкіна будуть судити. Посадять чиновників за «кооперативні схеми»?

12 листопада Михайло Добкін сяде на лаву підсудних. У Дзержинському суді відбудеться перше засідання у скандальній справі про «кооперативних схемах». “ХП” поцікавилася, які перспективи цього процесу.

Народного депутата і екс-мера Харкова звинувачують в тому, що він у змові з підлеглими незаконно вивів з власності громади понад 70 гектарів землі і завдав місту мільйонні збитки.

Нова глава в історії «харківських кооперативних схем». Суд нарешті почне слухати справу про розбазарювання міської землі, де обвинуваченими проходять колишній мер Михайло Добкін, його заступник Тетяна Овіннікова, головний архітектор Харкова часів добкінского мерства Сергій Чечельницький, заступник директора Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Борис Баронін, а також керівники псевдокооперативов, які створювалися для безоплатної передачі гектарів міської землі в приватні руки.

Довели до Дзержинського суду

Повільні жорна українського правосуддя перемелюють «кооперативні схеми» більше чотирьох років. Кримінальне провадження було відкрито в 2014-м. В 2016 році пройшли обшуки в міськраді, «Націоналі» і в особняку Добкіна в Лісопарку. У червні 2017-го генпрокурор Юрій Луценко звернувся до Верховної Ради з вимогою зняти з нардепа-оппоблоковца недоторканність – Рада дала добро, над Добкіним нависла загроза арешту. За місяць до цього за підозрою в участі в «кооперативних схемах» в ізолятор тимчасового утримання вирушила заступник чинного міського голови Тетяна Овіннікова – і незабаром вийшла під заставу в 30 мільйонів гривень, які зібрали голови кооперативів. Внесли «викуп» та за Добкіна – 50 мільйонів дав колега-депутат Вадим Новинський.

З тих пір справа тягнеться поганенько: в Дзержинському суді триває слухання справи по одному з епізодів «кооперативних схем», де Добкін не фігурує, обвинувачені Овіннікова з Чечельницьким з чиновників стали радниками міського голови. Сам Михайло Добкін, будучи підозрюваним у службовому підробленні та ряді інших серйозних злочинів, продовжує ходити в парламент, створив свою партію і заявив про бажання балотуватися в президенти.

У Генпрокуратурі тим часом вважають, що проробили велику роботу.

«Слідчі і прокурори провели більше 300 допитів, 90 тимчасових доступів до речей і документів, 200 обшуків, 70 оглядів, призначено та отримано більше 50 висновків експертних досліджень», – відзвітувала прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган.

З наступного понеділка харків’ян очікує черговий судовий серіал – колегія суддів під головуванням Олексія Шишкіна, який слухає також справа Овіннікової–Чечельницького, приступить до судового процесу над Михайлом Добкіним і його передбачуваними подільниками.

Кернес як би ні при чому

В якості потерпілої сторони на суд запрошений секретар міськради Олександр Новак – досить комічна ситуація, з урахуванням того, що він багато років пліч-о-пліч працював з обвинуваченими. Сам Михайло Добкін також постане перед судом.

– Він буде, зрозуміло, – він зобов’язаний бути на попередньому слуханні. Що стосується наших клопотань, я поки не готовий розголошувати цю інформацію, – повідомив «ХП» один з адвокатів Михайла Добкіна Ігор Степанов.

Цілком ймовірно, що сторона захисту буде наполягати на тому, щоб відправити обвинувальний акт на доопрацювання в прокуратуру – як це було на попередньому засіданні у справі Чечельницького–Овіннікової. З боку Генпрокуратури може бути заявлено клопотання про перенесення слухання справи в Полтаву – за аналогією зі справою Кернеса, оскільки Дзержинський суд небезпідставно підозрюють у надмірній лояльності до чиновників Харківської міськради. Але навряд чи обвинувачі підуть на це, вважають у Харківському антикорупційний центр (ХАЦ).

– Підсудність, швидше за все, змінювати не будуть. Якщо зараз змінити підсудність, всі обвинувачені у цій справі отримують прекрасну можливість затягувати розгляд. У кожного з них – по два адвоката або більше, це справа буде тягнутися нескінченно – можна навіть не розглядати, – розповів «ХП» юрист ХАЦ Володимир Рисенко.

Експерти антикорупційного центру довгий час висвітлюють розслідування «кооперативних схем». Зараз у антикорупціонерів є великі сумніви в тому, що хтось з чиновників сяде у в’язницю.

– Я не впевнений в обвинувальному вироку, оскільки справу не було передано у повному складі обвинувачених. Там відсутня Геннадій Кернес, а значить, незрозуміла весь ланцюжок. Є Михайло Добкін, який підписував рішення, але ні секретаря міськради, який виносив їх на сесію, – вважає Рисенко.

Кернес в справі не фігурує, хоча саме він формував порядок денний для сесій. Фото: KHARKIV Today

Доказ провини буде ускладнювати і той факт, що рішення про передачу землі кооперативам брав колегіальний орган – тобто, всі депутати міськради.

– Якщо немає чітких слідчих дій, які б довели, що Добкін, приміром, змушував депутатів голосувати за ці рішення або погрожував їм, довести це буде складно, – вважає журналіст Олекса Шалайський, редактор сайту «Наші гроші», яке спеціалізується на розслідуванні корупційних схем. – Наприклад, мера Одеси Геннадія Труханова підозрюють у махінаціях з продажем заводу «Краян». За рішення продати його теж сесія проголосувала, у них є допити людей, які говорили, що Труханів примушував їх голосувати. Проти Добкіна повинен хтось свідчити.

За словами Шалайского, «кооперативні схеми» виведення землі з міської власності – не унікальне харківське винахід. Подібними методами землю передавали і в Києві за часів Леоніда Черновецького. Однак там, на відміну від Харкова, під суд пішов секретар міськради Олесь Довгий. Ні в одному місті України створення псевдокооперативов не було настільки явною фікцією, вважає експерт.

– У Києві були справжні кооперативи, де до складу входили 100 або близько того учасників – як і належить. У Харкові кооперативами називали об’єднання п’ятьох або навіть двох осіб. Харківська історія була найбільш брутальної, – зазначає Шалайський.

Судячи з того, як неспішно йшло слідство і суд по одному з епізодів за Овіннікової–Чечельницькому, судовий розгляд, у якому фігурує Добкін, ризикує затягнутися на роки.

У чому звинувачують Добкіна?

«Кооперативні схеми» – загальна назва для ряду господарських злочинів, у яких підозрюють посадових осіб Харківської міськради. За даними Генпрокуратури, з 2008 по 2016 роки через сесії Харківської міськради було виведено більше 650 гектарів міської землі, що завдав місту збитків на 4 мільярди гривень. Чиновники та наближені до влади підприємці скористалися законодавчою нормою ще радянського періоду, згідно з якою житлово-будівельні кооперативи мали право безкоштовно отримати земельні ділянки під будівництво.

Михайла Добкіна звинувачують за кількома статтями: зловживання службовим становищем в інтересах третіх осіб, що спричинило тяжкі наслідки, за попередньою змовою групою осіб; пособництво у заволодінні правами на майно шляхом обману в особливо великих розмірах; посягання на зловживанні службовим становищем в інтересах третіх осіб, за попередньою змовою групою осіб, вчинене повторно, а також у завершеному посяганні на пособництво.

Перший епізод, про який йде мова у справі Михайла Добкіна, стосується виділення 16 гектарів житловому кооперативу «Авантаж» у 2008 році – на той момент у нього входили всього 3 людини. Передбачуваний збиток для міста – 48 мільйонів гривень.

Другий епізод стався в тому ж 2008 році. Кооператив «Житлобуд-1» отримав 61 гектар землі, харківський бюджет недорахувався 178 мільйонів гривень.

“>

10.11.2018
16:48
Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Популярные новости

To Top