Головні новини

Фісталь Володимир і Фісталь Герман: як розкрадають бюджет охорони здоров’я України. Частина 2

Як «натендерить» мільярди

Якщо перейти до більш конкретної інформації, то однією з перших структур, через яку Фісталі здійснювали свої схеми, був донецький «Фонд гуманних ініціатив» (ЄДРПОУ 24157031), заснований при Інституті невідкладної і відновної хірургії ще в 1996 році. Цікаво,що його основним бенефіціаром був не керує інститутом Еміль Фісталь, а один із заввідділом Юрій Родін (помер в 2015 році). З Фісталів частку у фонді має тільки Володимир Емільович, і то невелику — всього 16%. Тим не менш, саме з цього фонду, через який проходили різні фінансові потоки, в тому числі і «нелегальна» плата за лікування (стягується як «внески»), починали годуватися брати Фісталі – під надійним «дахом» свого «святого» папи.

А ось ще один фонд, заснований Емілем Фісталем – «Дитячий благодійний фонд Україна». На його, так би мовити, обгортці добрий дідусь-доктор рятує важко хворих малюків. Святе діло, який негідник може запідозрити в цьому щось недобре! Але під обгорткою – все ті ж схеми і фірми Германа Емільович і Володимира Емільович. І директор цього фонду Ірина Савоста заодно була керівником ТОВ «Горал», яке в парі з «Диспомедом» (обидві фірми належать Фисталям) створювала фіктивні конкурси і виграло чимало тендерів. Наприклад, за такою схемою «Діспомед» отримав тендер («Горал» був його суперником на конкурсі) на купівлю інвалідних візків для Фонду соцстрахування на суму 1,56 мільйона гривень.


Володимир Фісталь та Тетяна Бахтеєва

Доступ до справжнім великим грошам Фісталі отримали з допомогою Тетяни Бахтєєвої. Ще раз повторимо, що коли Бахтєєва в 1997-му очолила в Донецьку облздрав, то брати Фісталі тут же заснували одну з перших своїх фірм для «великого бізнесу» ПП «ВКФ «Донмед». А коли Бахтєєва в 2002-му обралася в нардепи і отримала в свої руки парламентський комітет з охорони здоров’я, то через рік у Києві з фірмою «Діспомед» з’явилися і Фісталі. На жаль, докладної інформації про діяльність тандему Бахтєєва-Фісталі в період 2003-2010 р. р. не збереглося, зате SKELET-info відомо про тендери періоду 2010-2012 р. р., коли парламентський комітет Бахтєєвої отримав таку могутність, що його називали «другим Моз». Саме в ці три роки фірми Фісталів, під заступництвом Бахтєєвої, почали регулярно вигравати великі тендери, швидко вибившись в лідери ринку: вони освоїли понад 3,5 мільярдів гривень (440 мільйонів доларів за тодішнім курсом).

З цих грошей до рук шахраїв і корупціонерів «прилипло» не менше 25-30%. Вдалося з’ясувати, що фірми братів Фісталів часом завищували вартість устаткування, що поставляється на 50-80%, а то і в рази! Більш вражає те, що одне і те ж обладнання продавалося в різних регіонах України за різними цінами. Наприклад, в 2011 році фірма «Красс» продала в Одеській області рентгенівський апарат за 1,253 мільйона гривень — а точно такі ж апарати поставила медустановам Харківської області за ціною 2,099 мільйона гривень! У Дніпропетровській області фірма «Донмед» поставила реанімаційні столи для новонароджених в одні лікарні за 96 тисяч гривень, а в інші по 150 тисяч. Там же фірма «Красс» примудрилася «штовхнути» апарат МРТ за 19,6 мільйона гривень – при тому, що аналогічний коштував 4,5-5,5 мільйона! А в 2012 році фірма з обойми Фісталів поставила в Дніпропетровськ лінійний прискорювач за 50 мільйонів – хоча точно такий же для «Феофанії» обійшовся в 32 мільйони.

Розкусити цю загадку різниці у вартості обладнання неважко. Там, де вдавалося домовитися з місцевими головлікарями і завідувачами здравотделами, там і збільшували суму заявок. Відповідно, туди направляли й набагато більші бюджетні потоки. Ось бачите, в Одеській області лікарі попалися вперті — і їм виділили гроші лише на один рентген, а от у Харківській почали «співпрацювати» — і їм дали грошей на кілька апаратів.

Успішної монополізації українського ринку медичного обладнання та препаратів сприяла схема ексклюзивного дистрибьюторства. Для цього брати Фісталі уважно вивчали іноземних виробників необхідних апаратів і медикаментів, вибирали найбільш підходящих і укладали з ними договори, за якими право на реалізацію їх продукції в Україні отримували лише фірми Фісталів. Завдяки цій схемі брати на корені відсікали всяку конкуренцію, а значить, ніхто вже не міг продати це обладнання за більш низькими цінами.

Ще одним способом наживи Фісталів є торгівля (перепродаж) низькоякісними товарами. Дешева китайська апаратура і турецька медтехніка маркувалися як українська, часто навіть як продукція підприємств Фісталів – і на цій підставі брати не соромилися завищувати ціну, заявляючи про необхідність підтримки «вітчизняного виробника», вимагаючи субвенції та податкові пільги. Так, в 2011 році їх фірма «Альянс Фарм» спакувала і поставила в лікарні не медичну, а брудно-жовте технічну вату. Тоді ж їхня фірма «Горал» (та, що працювала в парі з дитячим фондом Еміля Фісталя) взялася поставити партію автомобілів «швидкої допомоги». Мало того, що самі машини взагалі не відповідали ДСТУ і технічним вимогам, а їх ціна була завищена, так ще й фірма, взявши гроші, затримала поставку автомобілів. До того часу главою Моз стала Раїса Богатирьова, яка затіяла конкурентну війну з Бахтєєвої — так що «швидкі» забракували і на фірму «Горал» наклали штраф у 33,8 мільйона гривень. Але разом виплати Фісталі просто просто ліквідували фірму. А чого жаліти, цих фірм у Фісталів два десятка тільки легальних, не рахуючи «одноденок» і офшорів!

При цьому з допомогою тієї ж Бахтєєвої і її великих зв’язків створювалися перешкоди для сумлінних українських підприємств, які не бажали брати участь в їх аферах. Головним чином, це досягалося затягуванням і блокуванням сертифікації їх продукції. Точно також Бахтєєва відтинала від участі в тендерах фірми, які могли б запропонувати аналогічну імпортну техніку за нижчою ціною. Або ось випадок: у 2012 році для Інституту нейрохірургії закуповували комп’ютерний томограф (КТ). Фірма Фісталів зуміла продати туди КТ «Тошиба» за 18 мільйонів гривень завдяки тому, що її конкурента з КТ «Сіменс» (вартістю 12 мільйонів) не допустили до тендеру шляхом внесення певних «правок» технічні вимоги тендеру.

До речі, ще одна скандальна історія з того ж 2012 року: «наваривши» на тендерних спекуляціях великі гроші, Герман Фісталь вирішив вкласти їх у власний ресторан у Києві. А якраз у «донецьких» тоді була така мода – відкривати в Києві щось крикливе, типу ресторану, бутіка або цілого ТРЦ. І ось в якості приміщення для свого ресторану «Graine de Moutarde» він вибрав собі приміщення колишнього гастроному в будинку №41 на вулиці Московській, а заодно вирішив влаштувати собі офіс на першому поверсі будівлі за адресою вулиця Фрунзе (нині – Кирилівська), 15. Мешканці цих будинків відчули на собі всі принади хамства і панської нахабства «донецьких лікарів». Вирубані дерева, «аннексированный» під особисту стоянку Фісталя двір, робота під вікнами важкої техніки – всі скарги на це так і залишилися без відповіді.


Герман Фісталь і сусіди

Діалізний детектив

Вся ця інформація була опублікована ще до другого Майдану. Однак нова влада не звернула на неї ніякої уваги. І хоча Вона вже не могла так вільно розпоряджатися мільярдами, вона та її бізнес-партнери все ж продовжили годуватися на ринку охорони здоров’я, реалізовуючи свої старі схеми. І, зокрема, фірми Фісталів кілька разів згадувалися в контекстах скандалів навколо т. н. «гемодиализной мафії».

Вони почалися з тендерних торгів, проведених департаментом охорони здоров’я КМДА. Тут варто особливо відзначити, що з 2012 року, коли Вона була відсунута Богатирьової від великого корита Моз, та почала активно «доїти» місцеві бюджети, які виділяли кошти на підтримку медичних програм на місцях. Однією з таких годівниць і була КМДА: Фісталі «заробляли» там на тендерах при «донецьких», і продовжили це робити після 2014 року. І адже їх взаємовигідні справи майже рік ніхто не помічав – хоча вони проверталися під самим носом у правоохоронних та антикорупційних органів, громадських діячів та активістів.

Переслідуючи цілком благі цілі, сам Віталій Кличко курирував створення в столичній лікарні №3 діалізного центру. Проблема в тому, що цей центр спочатку було дано на відкуп двома корупційними сім’я: один поверх взяли обладнати Фісталі, інший Фейнбланты (займаються такими ж схемами і теж пов’язані з Бахтєєвої). Брати тут же пролобіювали постачання «нового німецького обладнання» від фірми «B. Braun», з якою вони оформили договір на ексклюзивне представництво. Їх фірма «Медикалгруп-Україна» виграла тендер і поставила апарати «штучні нирки», при цьому значно завищивши їх вартість. Але найгірше потім почалося: замість закупівель фірмових витратних матеріалів та препаратів для цих апаратів, Фісталі вирішили поставляти діалізного центру контрафакт, зроблений в Єгипті та Туреччині – але оформлений під виглядом оригінальної продукції «B. Braun». Пізніше, коли в офісі «Медикалгруп-Україна» СБУ провела обшук, то там були знайдені підроблена печатка «B. Braun» і друку офшорних фірм «Ipson Holdings Limited» (Кіпр) і «Pro Buono UAB» (Литва), за допомогою яких здійснювалася афера.

Використовувався й інший фірмовий метод Фісталів: закупівля дешевих турецьких препаратів, які потім видавали за продукцію власного виробництва. Так, фіктивно виробником наборів для гемодіалізу значилася «Медикалгруп-Україна» (свідоцтво про реєстрацію № 12737/2013 від 16.10.2014), реально ж його випускала турецька фірма «REN MED TIBBI URUNLER TIC. LTD. STI» і вони закуповувалися через ТОВ «Допомогпа-1».

В результаті діаліз не допомагав усім, пацієнти і лікарі засипали скаргами інстанції, в тому числі директора Держслужби з лікарських засобів міста Києва Наталію Гудзь – але та клала їх під сукно і зберігала мовчання. І це зрозуміло, адже Гудзь є однією з протеже Бахтєєвої! Між тим смертність пацієнтів зросла, що і стало однією з причин скандалу і розслідування. Але от дивна річ: афера, і не одна, що була в наявності, бюджету завдано багатомільйонних збитків, постраждали хворі люди – а головні винуватці цієї історії спокійно продовжили свій бізнес, тільки вже через фірму «Румед». Більше того, вони його почали активно розширювати, зайнявшись диализными центрами у Вінницькій та Львівській областях. І знову закуповувалося обладнання за завищеними цінами (а значить, закуповувалося менше апаратів «штучної нирки», ніж можна було б), і знову замість фірмових матеріалів Фісталі постачали контрафакт.

Новий скандал стався в лютому 2016-го: на сайті Нацполиции з’явилася новина про те, що Управління захисту економіки розкрила корупційну схему з участю чиновників КМДА, які розкрадали бюджетні кошти, що виділялися на програму гемодіалізу, шляхом завищення вартості закуповуваного устаткування і матеріалів. Правда, при цьому не згадувалися ні фірми, які робили ці поставки, ні імена їх власників. Більш того, протягом доби ця новина взагалі зникла з сайту Нацполиции – однак вона була збережена в кеші Google, так і її встигли передрукувати ряд новинних сайтів. Справі знову не дали хід, і стало очевидним, що у Фісталів та їх бізнес-партнерів з КМДА є дуже потужний «дах».

Навіть не пчихнувши, Фісталі продовжили свій бізнес і свої афери. Вдало складалися справи і в Тетяни Бахтєєвої, яка влаштувала Наталю Гудзь керівником Державної служби України з лікарських засобів! А саме таких людей на потрібних посадах залежать всі тонкощі схем Бахтєєвої-Фісталів.

І ось нова справа, за яку взявся сам главк СБУ. Здавалося б, ось-ось повинна розкритися це глибока виразка українського охорони здоров’я, наслідувати гучні відставки, звільнення, арешти. Але, як вірно помітили журналісти, в цьому розслідуванні згадувалися лише ТОВ «Давиата» сім’ї Лединых і ТОВ «Лінк-Медітал» сім’ї Баришівський. Не найбільші учасники гомодиализного ринку України, але їх чомусь виставили в цьому розслідуванні як контролюючих його корупційних монополістів. Що тут сказати? Тільки гомерично розсміятися! Хоча б тому, що насправді цей ринок «тримають», та й то не повністю, сім’ї Фісталів і Фейнблантов, але от їх якраз у цьому розслідуванні не згадували! У чому ж справа?

Ларчик відкривався просто: за даними SKELET-info, в останні місяці на тендерних торгах у сфері гемодіалізу не раз траплялася «незапланована конкуренція», коли в торгах брали участь не тільки фірми Фісталів (реальний учасник і підставна), але і «Давиата» з «Лінк-Медітал», які пропонували свої послуги за більш низькими цінами. Зрозуміло, що це ламало схеми Фісталів, погрожуючи залишити їх без «їжі». І вони вирішили розправитися з конкурентами одним з типових способів нацькувати на них правоохоронні органи. Які замість того, щоб викривати і ловити справжніх корупціонерів і розкрадачів, виконують їхні замовлення.

Сергій Варіс, SKELET-info

 

«>

14.03.2019
22:16
Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Популярные новости

To Top