Головні новини

Ізмайлово-лубянський президент. Таємниці Володимира Путіна

Редактор сайту «Путінізм» Артем Круглов вивчає темні сторони біографії президента Росії.

20 років тому, навесні 1999 року, в Кремлі шукали «спадкоємця». 26 березня Володимир Путін був призначений секретарем Ради безпеки, зберігши за собою посаду директора ФСБ. Вже до початку травня Єльцин прийняв рішення про передачу влади Путіну. Хто насправді просував його наверх? Були у Путіна могутні покровителі або спонсори, імена яких ми досі не знаємо?

Редактор сайту «Путінізм» Артем Круглов вивчає маловідомі сторони біографії президента Росії. У 2018 році журналісти говорили з Артемом Кругловим про те, як Путін очолив ФСБ. У цій розмові з Радіо Свобода обговорюються причини раптового зльоту петербурзького чиновника.

— У 1990-ті роки кримінальні угруповання були могутніше багатьох політиків. Навряд чи їх не турбувало, хто стане наступником»…

— До кінця правління Єльцина в Росії склалося дві найбільші ОЗУ світового рівня, що володіли величезними ресурсами, — Ізмайлівська і солнцевська ОЗУ. Обидві крышевались спецслужбами, так що Путіну, йдучи в президенти, треба було домовитися з ними. Обидві ці угруповання, які є по суті однією подільсько-ізмаїльської ОЗУ, всі роки правління Путіна прекрасно себе почувають.

З приходом Путіна измайловским бандитам віддали Одинцовскую митницю, через яку був налагоджений нелегальний експорт зброї. Курирував цей бізнес Юрій Заостровцев. Цього здалося мало, і одночасно чекісти з бандитами налагодили там зустрічний канал контрабанди — меблів з Німеччини. Що отримало розголос у свій час з-за сварки між двома кланами урко-чекістів: патрушевские проти групи Черкесова-Золотова. У 2004 Заостровцев був змушений піти у відставку, до того моменту він вже був заступник директора ФСБ. Але ніякого покарання не поніс, природно, а измайловские так і сидять на Одинцовської митниці досі.

Подільська ОЗУ прославилася організацією афери «Ландромат» по висновку з РФ і відмивання близько 50 мільярдів доларів в 2011-13 роках. Центром афери був Подольськ, місцевий Промсбербанк під контролем бандитів. Саме через Подольськ йшли всі ці ліві перекази за кордон по рішень молдовських судів, все, що досі розслідують в Європі. Подільські — також учасники «колумбійського бартеру», на якому робить гроші ГРУ.

— Що це таке?

— Зброю продаємо наркокартелям, наркоповстанцам в джунглях. Вони розплачуються кокаїном. Коли побудують Путін-центр у Петербурзі, там буде окремий зал про це. Може бути, буде ще зал «Венесуела». Адже Там дружина у Мадуро — наркобаронша місцева, кокс — це частина їх «революційної диктатури».

— Нещодавно 9,5 тонн кокаїну затримали на російському судні в Африці, в Кабо-Верде. Більше ніж на один мільярд доларів. Теж «колумбійський бартер»?

— Це Кинахан. Такий наркокартель у Європі, порівняно новий, виник на початку 2000-х. Спільне дітище колумбійців, ГРУ та ірландської братви. Його засновник — Крісті Кинахан, неодноразово судимий ірландський кримінальник. Йому допомагає син — Ден Кинахан. Обидва довго жили в Марбельї на півдні Іспанії, останні роки перенесли штаб-квартиру в Дубаї, в Емірати.

Крісті Кинахан

— Як працює цей картель?

— Бере оптом наркоту у виробників: кокаїн — в Латинській Америці, гашиш — в Марокко, завозить в Європу і займається дистрибуцією. Здає партії марсельської мафії, неаполітанської, сім’ї Адамс (лондонські бандити-ірландці). Крім того, Кинахан — великий гравець на чорному ринку зброї.

Бойова сила картелю — ірландські гангстери. Базуються вони в Дубліні (Ірландія) і Коста-дель-Сіль на півдні Іспанії. Там якраз на іншому березі — Марокко, великий перевалочний пункт. Самі ватажки картелю, батько і син Кинаханы, живуть в Дубаї, їх особиста гвардія — ветерани спецназу ГРУ, своїм ірландцям вони довіряють менше. Як пишуть в західній пресі, Крісті Кинахан навіть російську мову вивчив, щоб легше спілкуватися з колегами.

— У чому ще роль ГРУ, крім забезпечення особистої безпеки для босів картелю?

— Поставки зброї, допомогу з отмывом виручки. Подільсько-ізмайлівська ОЗУ тут якраз до речі, підшефна ОЗУ при путінських спецслужбах.

— А корабель Eser, який віз кокаїн на мільярд доларів, звідки там росіяни?

— Взагалі морської перевезенням наркотиків для Кинахана займаються турки, турецькі бандити. Це їх спеціалізація історично. Я не думаю, що російські моряки на тому кораблі — з картелю. У Росії багато моряків торговельного флоту, а роботи немає, ось і найнялися на контейнеровоз в південних морях.

Кокаїн, вилучений на судні Eser

— У зв’язку з операціями ГРУ останнім часом постійно згадується ім’я Євгена Пригожина, «кухаря Путіна». Як Путін подружився з Пригожиним і чому ця людина володіє такими небанальними можливостями?

— У російському жаргоні є такий новий дієслово: фронтить. Тобто працювати фронтменом — зображувати, що твій бізнес, прикриваючи його реальних господарів. Ось Пригожин — фронтмен Путіна.

Роман Цепов

Пригожин — квартирний злодій і гоп-стопщик, провів молодість у в’язниці. У 90-ті він прилучився до ОЗГ Міші Кутаїського в Петербурзі. Відповідав там за якісь магазини. Потім став шинкарем — відкрив кілька ресторанів (на гроші Міші). А потім Мішу кинув. Це десь у році 2001-му сталося. Міша на нього наїхав, але Пригожин пішов під Рому Цепова — був такий авторитет, старий друг Путіна і Золотова.

Рома на початку 2000-х був на коні. Якщо раніше він був авторитетом і решальщиком міського значення, то тепер разом з Путіним вийшов на всеросійський рівень. У нього було куплено все МВС по Північно-Заходу.

Цепов практично відкрито організовував вбивства. Наприклад, у 2003 році вбили Руслана Коляка (авторитет Лупатий, тамбовська ОЗУ). Весь його бізнес і активи відійшли Ромі. Так Цепов в одному інтерв’ю мало не відкритим текстом сказав про свою причетність до злочину: мовляв, так, у мене з Коляком був конфлікт, а про вбивство його я дізнався першим, раніше преси та міліцейських зведень… Цілком прозорий натяк.

Загалом, Пригожин правильно зробив ставку, коли пішов під дах до Цепову і Золотову.

— Але Цепова самого вбили у вересні 2004 року?

— Пригожин до того часу вже потрапив в ближнє коло Путіна. І крім того, хоча Цепова отруїли (за симптомами — полонієм), але Золотов залишився і був начальником особистої охорони Путіна ще довго. У них же був нерозлучний тандем: Цепов-Золотов. До речі, в період, коли Цепов особливо активно займався бандитизмом, у 2003-2004 роках, різко пішла в гору добробут Золотова — палаци з’явилися, вся рідня стала мультимільйонерами.

— В березні 2000 року, перед обранням Путіна, вийшла стаття Марини Сальє: «Путін — президент корумпованої олігархії». Марина Сальє, колишній депутат Ленсовета, яка розслідувала діяльність Путіна в мерії у Собчака, закликала не допустити його до влади…

Марина Сальє

— Вона була права, хоча розслідувала всього один епізод діяльності Путіна в 90-е — аферу «Сировина в обмін на продовольство». Вона не знала того, що ми знаємо сьогодні: подробиць приватизації морського порту, де Путін був у частці з бандитами; приватизації міських АЗС і нафтобаз, які Путін віддав тамбовської ОПГ.

Не знала вона про транзит кокаїну через порт, про що говорили на суді у справі Литвиненка. Не знала про справу фірми SPAG — російсько-німецької компанії, яка відмивала в Петербурзі гроші картелю «Калі». Причому створював SPAG теж Путін на пару з Володимиром Смирновим — першим головою кооперативу «Озеро». Не знала Марина Сальє і про «справу 20-го тресту» — кримінальній справі 1999 року про багаторічних розкрадання бюджетних грошей в мерії Собчака, де Путін був фігурантом.

Сальє розслідувала всього одну першу аферу з сировиною 1992 року. Але цього їй вистачило, щоб скласти думку про Путіна. Власне, з Марини Сальє почалася путінология — робота дослідників з написання реальної (не вигаданої пропагандою) біографії Путіна.

— У лютому цього року виповнюється 27 років доповіддю Марини Сальє про цю аферу «Сировина в обмін на продовольство». Чи Все сьогодні ясно про механізми афери і її бенефіціарів? Чи залишився хто-небудь з них в оточенні президента Путіна?

— Насамперед повинен сказати, що завдяки Марини Сальє ми точно знаємо, чим займався Путін в момент розпаду СРСР, який він тепер так оплакує: «найбільша геополітична катастрофа 20-го століття» і т. д.

В момент агонії СРСР (кінець грудня 1991 року плюс перші новорічні дні 1992 року) Путін і його соратники по Комітету зовнішніх зв’язків мерії Собчака гарячково видавали ліцензії на експорт сировини з держзапасів.

Ліцензії видавалися всяким лівим фірмам під приводом того, що треба продати сировину за кордон і купити продовольство для голодуючого міста — в Пітері в кінці 1991-го стояли черги за хлібом, як в блокаду. Ліцензії видали, сировину вивезли, а гроші, як відомо, вкрали. Що і одержало назву: афера «Сировина в обмін на продовольство».

— Ви назвали дії Путіна мародерством в одній з ваших статей.

— А як називаються люди, які в момент безвладдя або війни грабують склади, магазини, своїх земляків, що стоять у чергах за їжею? Мародери. Ось Путін був мародером в момент розпаду СРСР. Склади розтягав.

— Як розвивалися події далі?

— Уже 10 січня 1992 року депутати Петросовета забили тривогу, створили комісію Марини Сальє для розслідування бурхливої діяльності Володимира Володимировича. 23 лютого 1992 року комісія представила свій звіт (звіт Сальє»), де зажадала усунути Путіна з посади за злодійство і передати справу в прокуратуру. Доповідь Сальє було також передано в пресу, в березні про нього написала «Нова газета» і ще ряд видань. Виник великий скандал.

Однак Собчак доклав всі свої зв’язки в Кремлі, у Єльцина, щоб не дати справі хід. Крім того, в доповіді Сальє спливла листування Путіна з Москвою — з Гайдаром, Авеном (у той час міністр зовнішньої торгівлі, нині співвласник » Альфа-Банку).

З цієї листування випливало, що дії Путіна були в цілому санкціоновані Москвою, вони були в курсі видачі ліцензій. А враховуючи, що в результаті було вкрадено більше 100 мільйонів доларів, підозра могла впасти і на Авена з Гайдаром. Коротше кажучи, Собчак і Москва воліли зам’яти справу.

Фрагмент «Доповіді Сальє» про відсторонення Володимира Путіна від посади

— Чи залишилися білі плями в розслідуванні афери «Сировина в обмін на продовольство»?

— Там досі багато неясного. Наприклад, пропали 150 тисяч тонн нафтопродуктів. Путін видав ліцензію на їх вивезення якійсь фірмі «Невський дім», яка потім зникла. Судячи з документів, нафтопродукти пішли з Киришский НПЗ в Англію. Всього на 30 з гаком мільйонів доларів.

Давайте подивимося на деталі. Експорт з Киришский НПЗ в 1992 році і всі 90-ті контролювала дуже вузька група людей на чолі з Тимченко. Без них нічого звідти не могло.

Далі — фірма «Невський дім». Власників її не знайшли. Була підозра, що це Смирнов з «Озера», фінансист тамбовської ОПГ, але ця версія не знайшла достатньо підтверджень.

Зате чоловік, який підписував документи від «Невського будинку» і числився там заст. директора, це цілком реальний персонаж, відомий у вузьких колах, — Витенберг Володимир Михайлович. У радянський час — офіцер карного розшуку, який потім перейшов у бригаду Руслана Коляка (Банькатого). Коляк — це тамбовська ОЗУ. Тобто нафтопродукти вивозили Путін, Тимченко і братва.

— А що була за історія з заміною фірми, на яку Путін оформляв ліцензію на експорт нафтопродуктів. Адже спочатку замість «Невського будинку» планували дати ліцензію іншій фірмі, московської?

— Спочатку дійсно планувалося, що 150 тисяч тонн нафтопродуктів повезуть за кордон москвичі. Але потім все переграли по ходу п’єси, і Путін дав ліцензію пітерської конторі.

— Хто були ці «москвичі», про яких ви говорите?

— Солнцевские. Григорій Мірошник, соратник авторитету Могилевича (кличка Сівби). Спочатку Путін уклав договір на вивіз сировини з фірмою Мірошника. Вона називалася «Интеркомцентр Формула-7». Але потім з невідомих причин все передали «Невському дому».

— Хто такий взагалі Семен Могилевич? ФБР називало його «бос босів російської мафії. Звідки його люди з’явилася в афері «Сировина в обмін на продовольство»? Могилевич якось пов’язаний з Путіним?

— Говорячи про сонцевської ОЗУ, деякі уявляють собі, що це просто банда качків з підмосковного передмістя, які збирали данину з комерсантів у Москві і наводили шерех у столиці в лихі 90-е.

Однак мало хто знає, що всі 90-ті у солнцевських було дві територіальні бази — Москва і Будапешт. В Угорщині з 1990 року працював «міжнародний філія» солнцевського ОЗУ під керівництвом авторитету Могилевича. І цей міжнародний філіал був під дахом ПГУ КДБ, а потім СЗР.

Семен Могилевич — скріншот з сайту ФБР

— Служба зовнішньої розвідки — це спадкоємці ПГУ КДБ після розпаду СРСР…

— Так. І підшефних бандитів вони теж успадкували. У «філії» в Будапешті жваво йшла торгівля зброєю, якого після СРСР залишилися гори. Через солнцевських чекісти і генерали продавали його по всьому світу.

У доповіді ФБР «Організація Семена Могилевича» в 1996 році будапештський «філія» солнцевського ОЗУ був названий найбільшою майданчиком по нелегальній торгівлі зброєю в Східній Європі на той час. Надалі Могилевич дійсно отримав від ФБР звання «бос босів російської мафії, був у топ-10 розшуку ФБР. Однак Сівби — це бос саме солнцевського мафії, один з її засновників.

Крім того, через створений Севою «філію» в Угорщини у 90-ті йшли зустрічні потоки контрабанди з Європи в РФ: горілка «Распутін», спирт «Роял», пільгові сигарети РПЦ. Ці пільги пробивав Кирило, майбутній патріарх, а тоді голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків (ВЗЦЗ). Весь імпорт за церковним пільг вела така фірма «Ніка» при ВЗЦЗ, яка контролювалася сонцевської ОЗУ.

— Патріарх Кирило вів бізнес з солнцевськими?!

— Ну, він же теж на ПГУ все життя працював. «Агент » Михайлов».

— Як довго існував філія сонцевської ОЗУ в Будапешті?

— Приблизно з 1990 по 1999 рік. У 1999 році під тиском ФБР Могилевич був змушений згорнути лавочку і повернутися в Росію.

— Путін особисто знайомий з Могилевичем?

— Литвиненко стверджував, що вони знайомі з 1993 року, коли Сівби приїжджав в Пітер з візитом. Тобто на момент афери «Сировина в обмін на продовольство» вони не були знайомі. Швидше за все, Путіну просто рекомендували працювати з Могилевичем його старші товариші з ПГУ КДБ. Однак з фірмою Мірошника виникли якісь проблеми, і операцію передоверили пітерських чекістів.

— А що було про знайомство Путіна і Могилевича в «плівках Мельниченка»?

— У 2000 році на Захід втік офіцер з особистої охорони українського президента Кучми. І вивіз плівки з прослуховуванням, яку він таємно встановив в його кабінеті. Там головний скандал був, що на цих записах Кучма де-факто замовив вбивство журналіста Гонгадзе, неугодного йому. На це звернули увагу. Проте потім всі ці багатогодинні розмови в його кабінеті повністю розшифрували, і виявилося ще багато цікавого. Там є пара епізодів, у лютому 2000 року, коли Кучма і місцеві силовики (тодішній голова СБУ Деркач, голова військової розвідки ВСУ Смєшко) обговорюють якісь справи з Могилевичем. Є розмова, його не раз вже публікували в ЗМІ, де голова СБУ Деркач каже Кучмі, що ось, мовляв, — і Вова Путін теж знає Сівби, у них хороші особисті стосунки ще по Ленінграду». І що Путін прихистив Могилевича після від’їзду з Угорщини. Що при Путіні Сівби переїхав до Москви, купив віллу в Снегирях і дуже задоволений своїм життям. А незабаром після цього ще є розмова Кучми і Смєшко, де глава військової розвідки Смешко скаржиться, що СБУ куплено Севою з потрухами, а сам Могилевич — «номенклатура ПГУ КДБ». Ну, загалом, ось такі відверті розмови вони вели в кабінеті Кучми.

— У 1996 році Собчак програв вибори мера і Путін теж втратив свою посаду в мерії. Існує легенда про те, що Путін після цього втратили засоби до існування і навіть мав намір працювати таксистом. Що відбулося насправді?

— Так, є така легенда. Що його відлучили від годівниці, він впав у депресію, сидів на дачі у Міші Кутаїського і готувався працювати таксистом. Чесно кажучи, я не дуже в це вірю. Путін працював в мерії Собчака 5 років (1991-96 рр..). 5 років — суцільні корупційні афери та схеми: сировина, казино, то SPAG, то поділ порту і нафтобаз. І він ніде не забував себе. Не думаю, що в 1996-му він залишився без засобів до існування». Та й роботу він знайшов швидко, буквально протягом декількох місяців його покликали в Москву, в адміністрацію Єльцина, на високу посаду. Чого сумувати?

— Путінология іноді підказує дивовижні сюжети. Завдяки вашій статьея з подивом дізнався про те, що батько Путіна виколов око його матері вилами. Як таке могло статися?

— Тато у Путіна відрізнявся, як тепер кажуть, девіантною поведінкою. Нападами агресії без урахування можливих наслідків. Прийшов до дівчини, яка йому сподобалася, нікого вдома не було, але вона його чомусь на двір не пустила. Тоді він схопив вила і став ламати ворота. І якось так вийшло, що в якийсь момент він через пролом в огорожі потрапив їй вилами в око. Трохи не вбив, коротше. Дівку повезли в лікарню, вставили скляне око, а рідня поставила умову: а тепер, любий, женись, а не те напишемо заяву в мєнтовку і підеш ти за тяжкі тілесні. Так батько Путіна одружився на його мамі. Один необережний удар вилами. Насправді ця історія давно відома, її односельці розповідали журналістам батьків Путіна ще років 15 тому.

— Що взагалі можна сказати про батьків Путіна і його ранньому періоді життя? Який вплив це справило на майбутнього президента РФ?

— Якщо коротко — суцільна сірість. Навряд чи батьки взагалі справили на нього скільки-небудь значний інтелектуальний чи культурний вплив, їм просто нічого було йому передати в цьому плані. Судячи з усього, коли він говорить про себе «ленінградська вулиця мене навчила» — це не фігура мови. Саме там він і сформувався як особистість. У підворітті.

Знову ж диплом ЛДУ, який він отримав, — теж фікція, так як він був прийнятий туди по спортквоте, за протекцією свого тренера, який за сумісництвом був кримінальним авторитетом, але з великими зв’язками (Леонід Усвяцов на прізвисько Льоня-Спортсмен).

Ну а потім КДБ. Як сказав Березовський — місце, де вчили чинити злочини, але пояснювали, що це не злочини.

Тут особливо хотілося б звернути увагу на Дрезден. Він там виконував у числі іншого завдання від управління «З» ПГУ (нелегальна розвідка). А саме був зв’язковим між КДБ і терористами РАФ («Фракція Червоної Армії»), які проходили підготовку в НДР і потім здійснювали теракти в Західній Німеччині. Це додатково розвинуло цинізм і аморальну «вовчу» психологію, яку йому прищепили раніше в підворіттях. Президентом Росії став людина, вихована в примітивних блатних поняттях і плюс професійний пособника терористів по своїй службовій біографії.

— Ви писали в одній з ваших статей, що в НДР Путін був зв’язковим у Дітмара Клодо, міжнародного терориста і соратника Карлоса «Шакала». Клодо сам казав про це?

— Так, Клодо живе сьогодні в Німеччині, на пенсії, він відсидів термін, довго зберігав мовчання, але в 2013 році він розповів деякі подробиці свого знайомства з Путіним.

— Клодо також був членом «філії» солнцевського ОЗУ в Будапешті в 1990-е. Звідки такий поворот у долі? Від лівого терориста — в мафію?

— Ну, ось так. В 1980-е боровся за комунізм, підриваючи і вбиваючи буржуїв в Європі, а в 90-е — подався в російську мафію до Могилевичу. Ось така в нього біографія. Але оскільки корінь у РАФ і банди Могилевича один — ПГУ КДБ (і у Путіна теж), то, напевно, це не дивно.

— Історик Олександр Янов, прогнози якого часто збуваються, написав статтю про неминучість депутинизации. Але це далека перспектива, а що, на вашу думку, чекає країну зараз?

— Думаю, нічого хорошого. 10 років стагнація ВВП (з 2008 року економіка не зростає), копійчані зарплати, як у країні третього світу, соціальних ліфтів немає, смертність вище народжуваності. Число лікарень скоротилося в 2 рази — до рівня 1932 року. Убога політична система за типом Середньої Азії або Гаїті часів татуся Дювальє. Зате процвітають чекісти, кримінальники, корумпована олігархія. Ну і плюс зомбоящик-дебилизатор 24 години на добу. Невесела картинка.

Дмитро Волчек, опубліковано у виданні Радіо Свобода

«>

11.02.2019
09:51
Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Популярные новости

To Top