Головні новини

«Космічна» схема Гришпона. НАБУ оприлюднило подробиці

Організатор схеми розтрати 8,24 мільйонів доларів державного підприємства «Укркосмос», колишній позаштатний радник генерального директора Державного космічного агентства Михайло Гриншпон за ці кошти придбав нерухомість у США.

Про це йдеться на інфографіці, опублікованій Національним антикорупційним бюро, повідомляє «Слово і Діло».

Згідно інфографіці, Гриншпон з підконтрольною офшорної компанії з Сейшельських островів Briklin Limited вивів 8,24 мільйони доларів на рахунки низки інших офшорів. З рахунків цих фірм була придбана нерухомість в Нью-Йорку, а близько $6 млн – перевели в готівку.

Як встановило слідство, 22 червня 2009 року між «Укркосмосом» і канадською компанією Macdonald, Dettwiler and Associates Corporation (MDA) укладено контракт на поставку супутника «Либідь». 13 травня 2010 року викладена нова редакція зазначеного контракту, в результаті чого запуск супутника і, відповідно, термін його виконання продовжено до 28 грудня 2013 року, а вартість проекту збільшена до 264,6 мільйона доларів.

При цьому детектив зазначив, що з метою виконання своїх зобов’язань за зазначеним договором «Укркосмос» під державні гарантії та за погодженням з Міністерством фінансів України від 15 грудня 2009 року залучив від Канадського експортного агентства кредит на загальну суму $292,4 млн. Обслуговування цього кредиту за дорученням прем’єр-міністра розпочато Міністерством фінансів України вже в червні 2010 року.

У НАБУ встановили, що для належного виконання умов контракту до реалізації проекту залучено ряд підрядників, у тому числі ФГУП «ЦЭНКИ» (Росія), і субпідрядників, серед яких «Південмаш». Також детективи з’ясували, що між «Південмашем», ФГУП «ЦЭНКИ» і сейшельської компанією Briklin Limited укладено тристоронній контракт про виконання робіт по виготовленню та постачанню ФГУП «ЦЭНКИ» ракетоносія «Зеніт-2SB». В цьому контракті компанія Briklin Limited виступила посередником і зобов’язалася самостійно здійснити всі платежі на користь «Південмашу» спочатку в сумі $33 млн, а пізніше у зв’язку з внесеними змінами – $37 млн, після чого отримати відшкодування понесених витрат від канадської MDA.

Як зазначив у клопотанні детектив, через відсутність власних оборотних коштів у компанії Briklin Limited екс-гендиректор «Укркосмос» Сергій Капштик, перебуваючи в службовому відрядженні з директором з розвитку держпідприємства в канадському Монреалі, підготував і подав представникам канадської MDA лист із зазначенням виділення та перерахування необхідного компанії Briklin Limited обсягу грошових коштів, гарантувавши при цьому будь-які ризики їх можливого неповернення.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що незважаючи на перерахування MDA Briklin Limited необхідного обсягу коштів, $8,245 млн ні зареєстрованої сейшельської фірмою, ні «Укркосмосом» в даний час на користь «Південмашу» не оплачені. Зазначений факт в цілому призвела до невиконання контракту між «Укркосмосом» і MDA, зриву процесу створення супутника «Либідь» і заподіяння державі шкоди, відповідно з висновком комісійної судово-економічної експертизи, у розмірі 238,94 млн грн.

“>

08.12.2018
21:20
Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Популярные новости

To Top