Головні новини

НАБУ зазнало остаточної поразки у справі Роттердам+

Експертиза формули «Роттердам+» показала, що вона має «право на життя» при певних умовах.

Про це в інтерв’ю газеті «Україна молода» заявив директор Інституту економіки і прогнозування НАН України, академік Валерій Геєць.

За його словами, в минулому році НАБУ звернулося до інституту з пропозицією провести експертизу формули «Роттердам+». Хоча институтявляется науково-дослідним, а не експертними, дослідження провели. Однак озвучена директором НАБУ Артемом Ситником інформація про нібито встановленому експертизою шкоду в 15 млрд. грн. не відповідає дійсності.

«Я не знаю, про які збитки він говорив. Я не читав документ, на який він посилається. Якої шкоди? Отримали збиток від цієї ціни? Але тоді потрібно подивитися, наскільки збільшився видобуток вугілля», — зазначив Геєць.

Академік підкреслює, що в даний час у інституту немає інформації, яка б підтверджувала, що приватні вугледобувні підприємства отримували надприбуток в результаті використання формули.

«Цю експертизу («Роттердам+») можна провести, але потрібно мати доступ до первинної бухгалтерської інформації. Наші фахівці брали участь в експертизі. Але за законом підприємства можуть не давати експертам інформацію. Я вам так скажу: за певних умов «Роттердам+» може мати право на життя. Але для цього потрібно провести всю логічний ланцюжок… Що стосується надприбутків – це питання як теоретичний, так і практичний. Є конкуренція? Що зараховувати в надприбуток? Тут треба залучати серйозних, знаючих людей, давати доступ до величезної кількості інформації, рік-півтора копатися. В США навіть дебати йдуть з таких питань», — заявив Геєць.

На його думку, робити якісь висновки з приводу впливу формули «Роттердам+» на економіку країни поки рано.

«Потрібно мати макроекономічну оцінку, вирахувати вплив на економіку. І мати деталізований міжгалузевий баланс, де енергетика виділена окремим рядком – електроенергія, газ, вода. Все це треба робити до того (як призначати експертизу)», — розповів учений.

За дослідження формули «Роттердам+» НАБУ заплатило Інституту економіки та прогнозування 180 тисяч гривень. Тендер не проводився, НАБУ сама вирішила, кому доручити проведення дослідження. Хоча, за словами Валерія Гейця, інші бюджетні організації в таких випадках, як правило, проводять тендер. «У Дніпрі всі закупівлі понад тисячу гривень ведуться через Prozorro», — зазначив він.

За словами Гейця, проведення подібних експертиз» є своєрідним бізнесом. Наприклад, експертиза для НАБУ дозволила заплатити співробітникам, що брав участь в дослідженні, зарплату в розмірі 15-20 тисяч гривень. У теж час він не хотів би перетворити інститут в комерційна установа.

«Для нашого інституту в широкому розумінні не є завданням поставити експертизи на потік. Експертиза — це бізнес. А я не хочу інститут перетворювати в експертну установу. Ми повинні займатися науковими дослідженнями», — підкреслив Геєць.

«>

12.02.2019
14:42
Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Популярные новости

To Top